سارا قاسمی پنجشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰

ذبیح الله خداییان در همایش سراسری چشم انداز حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران که با حضور وزیر دادگستری در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد اظهار داشت: ارتکاب جرم از سوی اطفال و نوجوانان نشان دهنده نوعی استعداد و ظرفیت نقض عوامل و نواحی قانون گذار توسط این قشر دارد که باید به طور مناسب با آن برخورد شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه تاکید کرد با توجه به این که اطفال و نوجوانان در سنینی رشد و یادگیری هستند هرگونه برخورد نسنجیده با آنان موجب می شود این رفتارها در آنها پایدار شود به همین جهت باید برخورد با اطفال متمایز از رفتار با بزرگسالان باشد.

وی ادامه داد: در شرع مقدس اسلام تاکیدات فراوانی در خصوص شخصیت اطفال تربیت، آموزش و نگهداری صحیح کودکان و نوجوانان شده و حتی دستورالعمل هایی درباره قبل از انعقاد نطفه داریم که اگر به خوبی این دستورالعمل ها اجرا شود امکان انحراف اطفال را نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه حقوق جزای عرفی یا بین المللی در رابطه با اطفال سابقه طولانی ندارد و تاریخچه آن به حدود یک قرن پیش باز می گردد گفت: در حقوق بین المللی جهان نه تنها کودکان مجازات می شدند بلکه حیوانات را هم مجازات می کردند در حالی که اسلام 1400 سال پیش دستورالعمل هایی درباره کودکان و نوجوانان دارد که قابل اعمال هستند.

معاون رئیس قوه قضاییه به قانون تشکیل دادگاه انقلاب در سال 58 اشاره کرد و گفت: در این قانون مقرر شد به جرم اطفال و نوجوانان در دادگاه جزایی رسیدگی شود تا اینکه در سال 73 قانون تشکیل دادگاه های عمومی انقلاب به تصویب رسید و در آن مقرر شد شعبی برای رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان تشکیل شود پس از آن در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1378 مقررات مربوط به جرایم اطفال و نوجوانان تعیین شد که در آن مقرر شد به جرایم اطفال در دادگاه های ویژه اطفال رسیدگی شود.

وی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را از جمله لوایح در دستور کار دولت خواند و گفت: این لایحه قواعد بسیار پیشرفته ای است که در جهت حمایت از اطفال و نوجوانان دارد که انتظار داریم هر چه زودتر از سوی نمایندگان به تصویب برسد.
خداییان مکلف شدن قضات و بازدید دوره ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود را از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: در لایحه ای که هم اکنون در مجلس است اقدامات بسیار خوبی پیش بینی شده و از نمایندگان مجلس می خواهیم هر چه زودتر این لایحه را تصویب کند.

وی افزود: به عنوان مثال همچنین در این لایحه در این لایحه که هرچه زودتر به تصویب میرسد  پیش بینی شده که اگر بر اثر بی مبالاتی والدین که مرتکب خطا و جرم شود با والدین برخورد خواهد شد و یا کسانی که مقدمات تحصیل طفل را فراهم نکند مجازات می شوند.

وی افزود: درباره ازدواج با کودکان بدون رعایت قوانین و مقررات برای والدین خواستگار مجازات پیش بینی شده است.
معاون حقوقی قوه قضاییه خاطر کرد: متاسفانه بسیاری از سازمان های بین المللی در کشورهای دیگر به ویژه استکبار جهانی تبلیغ منفی علیه ایران در بحث حقوق کودک دارد این در حالی است در طول چند سال گذشته جمهوری اسلامی یکی از پیشگامان رعایت حقوق کودکان و نوجوانان بوده است.


اشتراک در بالاترین اشتراک در فیسبوک اشتراک در توییتر اشتراک در کلوب اشتراک در دنباله اشتراک در فیسنما اشتراک در گوگل پلاس

منبع : تبیان
برچسب ها : حقوق, حقوق کودکان, قوانین حقوقی در ایران, قوانین حقوقی, قوانین حقوقی کودکان, حمایت از کودکان, حقوق اطفال و نوجوانان, برخورد صحیح با اطفال, شرع مقدس اسلام, نگهداری صحیح کودکان, تربیت صحیح فرزندان, جرایم اطفال و نوجوانان, لایحه حمایت از کودکان, مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان, ازدواج با کودکان, law, children's rights, rule of law in iran, rule of law, children's rights law, child support, rights of children, deal properly with children, islam, proper maintenance of children, proper upbringing of children, juvenile crime, child protection bill, care centers for children, married with children


شارژ سریع موبایل