ندا نیک روش پنجشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰

طبق قانون اگر راننده‌ای به دلیل بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا نداشتن مهارت یا رعایت نكردن قانون و مقررات دولتی مرتكب قتل غیرعمد شود، به شش ماه تا سه سال حبس و پرداخت دیه محكوم می‌شود.

حالا مواردی وجود دارد كه اگر راننده در آن شرایط باشد، مجازاتش شدیدتر و به بیش از دو سوم حداكثر مجازات ذكر شده در قانون محكوم می‌شود. همچنین دادگاه می‌تواند او را به مدت یك تا پنج سال از حق رانندگی محروم كند. مواردی كه باعث تشدید مجازات جرائم رانندگی می‌شوند عبارتند از:

- مستی در رانندگی: نوشیدن مشروبات الكلی حرام و جرم است و اگر كسی در آن حالت رانندگی و تصادف كند، مجازاتش بر طبق قانون تشدید می‌شود.

- نداشتن پروانه رانندگی: هر كس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه‌ای رانندگی كند، باید گواهینامه مربوط به آن وسیله را داشته باشد.

- تجاوز از سرعت مجاز: در جاده‌ها و راه‌هایی كه میزان سرعت رانندگی به وسیله تابلو مشخص نشده، حداكثر سرعت مجاز عبارتند از: در خیابان‌‌های شهر 50 كیلومتر در ساعت، در كوچه‌ها و میدان‌ها و پیچ‌ها 20 كیلومتر در ساعت. در راه‌‌های خارج از شهر و مناطق غیرمسكونی، روزها 80 كیلومتر و شب‌ها 60 كیلومتر در ساعت.

- عیب و نقص مكانیكی: نقص فنی عبارت است از نداشتن چراغ‌‌های جلو و عقب، نامیزان بودن چراغ‌‌های جلو، فرمان حساس و میزان نبودن ترمزپایی، نداشتن عاج در سطح اتكای لاستیك چرخ، نداشتن برف‌پاك‌كن در موقع رانندگی و زنجیر چرخ در یخبندان و دود كردن.

- وقوع حادثه در محل عابر پیاده: در صورتی كه راننده در محل‌‌های عبور عابر پیاده مراعات لازم را نكند یا از محل‌‌های عبور ممنوع عبور كند و باعث تصادف شود، مجازاتش تشدید می‌شود.شارژ سریع موبایل