سمیه قاسمی چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۰۰

محققان دانشگاه کونکوردیا دریافتند که رابطه مشخصی بین تعداد پله هایی که یک فرد به طور روزانه طی می کند و سال های آموزشی که پشت سر می گذارد و همچنین سن مغز وی وجود دارد.

این مطالعه با بررسی سلامت مغزی 331 فرد بزرگسال 19 تا 79 ساله نشان داد که هر سال آموزش، سن مغز را 0.95 سال و بالا رفتن هر روزه از پله بین دو طبقه، سن مغز را 0.58 سالانه کم می کند. بالارفتن از چهار پله در هر روز می تواند در نهایت مغز را دو سال جوان تر کند و پنج سال آموزش می تواند پنج سال از سن مغز بکاهد.

نتایج این مطالعه نشان داد که آموزش و فعالیت فیزیکی، تفاوت بین سن فیزیولوژیکی و سن زمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و به این ترتیب افراد می توانند به طور فعالانه کارهایی برای جوان نگه داشتن مغزشان انجام دهند.

این گروه تحقیقاتی با انجام آزمایش هایی بر روی تعدادی فرد بزرگسال، از تصویربرداری MRI برای اندازه گیری میزان ماده خاکستری در مغز استفاده کردند. ماده خاکستری شاخص خوبی برای مشاهده فرآیند پیر شدن مغز محسوب می شود. مقایسه ها نشان داد افرادی که به طور روزانه از پله های بیشتری بالا می روند و بیشتر با فرآیندهای آموزشی سروکار دارند، میزان ماده خاکستری مغزشان بیشتر است و لذا مغزشان جوان تر می ماند.شارژ سریع موبایل