ندا نیک روش دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۶:۰۰

فیلمهای سینمایی، یکی دو ساعت بیشتر مهمان ما نیستند اما افسانه هایی که از آنها باقی می ماند، شاید سال ها با ما باشد. کینگ کونگ یکی از این افسانه هاست که از اولین اکران سینمایی اش در سال 1933 تاکنون، در فرهنگ های ملل مختلف خود را تثبیت کرده است.

 

 گودزیلا و کینگ کونگ؛ هیولاهای سینما

 

نسل های بسیار، یکی پس از دیگری آمده اند و رفته اند، اما گوریل - هیولای مشهور یعنی کینگ کونگ و مشهورترین هیولای ژاپنی یعنی گودزیلا، هنوز می توانند هیجان را وارد زندگی مردم کنند.

 

کینگ کونگ که بود؟

کینگ کونگ یکی از مشهورترین هیولاهای تاریخ سینماست. او گوریل تخیلی عظیم الجثه ای است که در فیلم ها و سریال های مختلف خودنمایی کرده است. اولین فیلم کینگ کونگ در سال 1933 اکران شد. پس از آن نیز در سال های 1976 و 2005، دو اثر سینمایی دیگر و بین سال های 1966 و 1969، سریال کارتونی به همین نام ساخته شد.البته فیلم های دیگری نیز با محوریت این شخصیت در کنار فیلم های اصلی ساخته شدند ولی نتوانستند به اندازه آنها محبوبیت کسب کنند.

کینگ کونگ از همان روزهای آغازین تبدیل به یکی از محبوب ترین شخصیت های سینمایی شد. محبوبیت او آنقدر زیاد بود که خیلی زود کتاب ها، کمیک ها، سریال های کارتونی، بازی های ویدئویی و حتی تئاترهای مختلف به او پرداختند. در این داستان ها، او نقش های مختلفی از یک هیولای وحشتناک و تندخو تا یک ضدقهرمان را بازی کرده است.

ویژگی های کینگ کونگ

کینگ کونگ در جزیره ای به نام «اسکال» به معنی جمجمه زندگی می کند، جزیره ای که انواع حیوانات عظیم الجثه و غول پیکر ماقبل تاریخ در آن وجود دارند. در طول داستان، ظاهرا کونگ تنها گوریل غول پیکر جزیره است و والدین یا خانواده اش از دنیا رفته اند.

 

 گودزیلا و کینگ کونگ؛ هیولاهای سینما


این جانور تنها باقیمانده از گونه خویش است. او هر روز باید با موجودات غول پیکر و خطرناک جزیره مثل تیرانوسورس رکس ها دست و پنجه نرم کند. این هیولا در ابتدا (فیلم 1933) بوزینه ای از دوران ماقبل تاریخ است اما در پس ظاهر خشن اش، می شود ویژگی های انسانی را نیز حس کرد.

قدرت های کینگ کونگ

کینگ کونگ، گوریلی غول آسا با قدی حدود 17 متر است، بنابراین قدرت فیزیکی او بسیار زیاد است و می تواند با وجود جثه سنگین اش به سرعت حرکت کند. او می تواند از درختان یا ساختمان های بسیار بلند به راحتی بالا برود.در داستان اصلی، او از هوش نسبتا بالایی برخوردار است. او تبدیل به موجودی می شود که به آسانی می تواند حرکات حریف خود را سنجیده، نقاط ضعف او را تشخیص داده و از این طریق به او حمله کند.کونگ در بسیاری موارد مانند یک انسان، راست قامت می ایستاد. این طرز ایستادن و راه رفتن در فیلم سال 1976 نیز ادامه پیدا کرد. به عقیده سازندگانش، کونگ در زمان داستان، حدود 100 تا 120 سال سن دارد و در این مدت با قانون جنگل بزرگ شده، یعنی برای هیچ موجودی غیر از خودش اهمیتی قائل نیست اما قرار است دیدگاه او به جهان عوض شود.

منشأ گودزیلا

اینکه گودزیلا از کجا آمده، تقریبا در هر فیلم با فیلم دیگر تفاوت های کوچکی دارد اما کلیت داستان هایش او را موجودی دانسته که بعد از آغاز عصر اتم و در اثر افزایش تشعشعات رادیواکتیو، جهش های ژنتیکی او را تبدیل به یک غول بزرگ با قدرت های جدید و خارق العاده کرده است.او تبدیل به موجودی شده که ترکیبی از دایناسورهای مختلف است: بدنش شبیه به یک تیرانوسورس رکس، دست های بلندش شبیه به یک ایگوانودون و تیغه های پشتی اش شباهت به استگوسورس دارد.

 

 گودزیلا و کینگ کونگ؛ هیولاهای سینما


گودزیلا که بود؟

گودزیلا اصالتا ژاپنی است و در این زبان، «گوجیرا» تلفظ می شود، در حقیقت از ترکیب دو کلمه «گوریرا» به معنی گوریل و «کوجیرا» به معنی نهنگ ساخته شده است. این دو جانور به راستی در گودزیلا متجلی هستند، نهنگ جنبه آبزی بودن او را نشان می دهد و گوریل هم قدرت تفکر و توانایی فیزیکی او را.گودزیلا در فیلم های ژاپنی دایناسوری غول پیکر است که فلس های زمخت و خاکستری رنگی بدنش را فرا گرفته و دمی بلند و بسیار قدرتمند دارد. او همچنین تیغه هاای استخوانی شکلی شبیه به برگ های افرا روی کمر خود دارد.

شخصیت گودزیلا

گودزیلا در اولین فیلم، موجودی با رفتارهای شبه انسانی است که بدون هیچ پیش داوری یا سوءنیتی به انسان ها نزدیک می شود. او تنها زمانی به انسان ها حمله ور می شود و سازه های آنها را نابود می کند که توسط آنها مورد حمله قرار گرفته باشد.با گذشت سالیان و دهه ها، گودزیلا تقریبا شخصیت ثابتی به خود گرفت و یک جورایی ناجی انسان ها در مقابل پدیده ها و هیولاهای شروری مانند «کینگ گیدورا»، «شوا مکاگودزیلا»، «بیولانته»، «مانستر اکس»، «رودان»، «آنگوریوس» و «ماترا» شد.

قدرت های گودزیلا

در طول سال ها، گودزیلا با قدرت ها و توانایی های مختلفی تصویر شده که با استفاده از آنها توانست بر دشمنان خود پیروز شود. او حقیقتا آنطور که از لقب مشهورش، «کایجو» مشخص است، «پادشاه هیولاها» است اما در کل، توانایی های او را می توان «نفس اتمی»، «نبض هسته ای»، «قدرت فیزیکی»، «دوزیست بودن» و «هوش» او دانست.

قدرت های فیزیکی

او در موقعیت های مختلف، از خود قدرت فیزیکی خارق العاده ای را به نمایش می گذارد. او همینطور قدرت بلند کردن هیولاها و پرتاب آنها را داشته است. برای مثال، می توان به زمانی اشاره کرد که گیدورا را پرتاب کرد، در حالی که گیدورا از او بسیار بزرگتر بود. او در فیلم «گودزیلا: جنگ نهایی» به راحتی «کومونگا» را به آن سوی خط افق پرتاب کرد.همینطور در سری «شوا» آشکارا از تکنیک ها و ضربات هنرهای رزمی سود برد. از توانایی های دیگر او، قدرت سریع اش در حرکت، با وجود جثه سنگین اش است (فیلم جنگجوی منطقه). در سری «میلنیوم»، او می تواند تا ارتفاع زیادی به هوا بجهد.دم بلند گودزیلا هم در بسیاری موارد حکم سلاح قدرتمندی را برای او دارد، همینطور دندان های تیز و آرواره قدرتمندش در برخی مبارزه ها به کمک او آمده اند. تیغه های پشتی او نیز در چند فیلم اصلی، توانسته اند زخم های مهلکی بر بدن دشمنانش وارد کنند.

 

 گودزیلا و کینگ کونگ؛ هیولاهای سینما


نقاط ضعف گودزیلا

اولین نقطه ضعف او، آسیب پذیری در برابر جریان الکتریسیته است. البته در برخی فیلم ها هم نشان داده شده که رعد و برق روی او، اثر قدرت بخشی دارد. در «بازگشت گودزیلا»، او را حساس به کادمیوم می یابیم.بعدها نشان داده شد که مغز دومی در ستون فقراتش دارد که با از بین بردن آن، خواهد مرد. آخرین نقطه ضعف اش نیز جثه بسیار سنگین اوست که در مبارزه با برخی از هیولاها باعث کاستن سرعتش می شود.

گودزیلای جدید چه ویژگی هایی دارد و چه کارهایی می تواند انجام دهد

کالبدشکافی یک هیولا

در یک تابستان پرهیجان دیگر گودزیلای جدیدی روی پرده می رود. این هیولای مرموز و عظیم الجثه که ژاپنی ها «کایجو» هم صدایش می زنند، از اولین باری که در دنیای داستان و سینما ظهور کرد تا به حال 60 متری رشد کرده و 150 هزار تن سنگین تر شده است. گودزیلای 2014 اندازه یک ساختمان 30 طبقه است و وزن آن با وزن یک ناو جنگی برابری می کند اما هیچ موجود و مخلوق دیگری جز گودزیلا تحمل چنین وزن و حجم بالایی را ندارد؛ چون در اثر این وزن زیاد، اعضا و جوارح هر حیوانی می ترکد و برای آنکه کالری مورد نیاز چنین هیکل تنومندی تامین شود، باید روزی چندین نوبت به آن کره تزریق کرد اما بیایید نگاه علمی و موشکافانه تری به این جاور خارق العاده داشته باشیم.

طول عمر: 2000 سال

حجم قلب: ارتفاع 18 متر به وزن 100 تن

حجم خون: 530 هزار گالن

وزن: 164 هزار تن

سرعت حرکت: 28 کیلومتر در ساعت

پرتوان

سوخت و ساز بدن گودزیلا تنها در زمان استراحت معادل 1.4 مگاوات است که این رقم با انرژی تولیدی یک توربین بادی بزرگ برابری می کند اما هنگامی که هیولا سرپا می شود و هوس می کند گشتی در کلانشهرها بزند و آسمانخراش ها و هلی کوپترها را نابود کند و آدم ها را زیر پا له کند، سوخت و سازش به چیزی حدود 37 مگاوات می رسد؛ این میزان انرژی برای تامین برق مورد نیاز یک شهر سه هزار نفره کفاف می کند.

 

 گودزیلا و کینگ کونگ؛ هیولاهای سینما


استخوانبندی ورزشکاری

قدرت گودزیلا حدود 20 برابر بیشتر از قدرت یک تی رکس است. بنابراین هیولای دوپا باید استخوابندی بسیار قوی و محکمی داشته باشد، یعنی دو برابر محکم تر از برخی آلیاژهای تیتانیوم. فشار کششی یک استخوان معمولی 150 مگا پاسکال است اما استخوان های گودیزلا فشاری معادل سه هزار مگا پاسکال را هم تاب می آورد. سه هزار پاسکال معادل فشار مرکز کره زمین است. غضروف های گودزیلا هم 12 برابر قوی تر از غضروف انسانی است. در غیر اینصورت گودیزلا با اولین گامی که برمی داشت، زانوهایش مثل بادکنک می ترکید.

چغر و بد بدن

گودزیلا تن و بدن سفت و سختی دارد. پوست سوسمارمانند گودزیلا ترکیبی سفت و استخوانی دارد و به همین خاطر است که غول دو پا با وجود شلیک موشک جت ها و هلی کوپترها به سر و بدنش خم به ابرو نمی آورد.

مشکلات رژیمی

آخرین بررسی ها حاکی از آن است که این موجود دو پا 164 هزار تن یا به عبارتی 164 میلیون کیلوگرم وزن دارد. بر اساس نظریه های علمی، جانورانی که روی خشکی زندگی می کنند در شدیدترین حالت ممکن توان تحمل وزنی حدود 110 تن را دارند و با وزنی بالاتر از آن در خود خرد می شوند. به علاوه بزرگترین دایناسورها برخلاف گودزیلا، چهار دست و پا راه می رفتند تا وزن خود را روی زمین در چهار نقطه پخش کنند.شارژ سریع موبایل