ندا نیک روش دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۵

رابین هود یک قهرمان یاغی متعلق به فرهنگ فولکلور انگلیسی است. او یک شمشیرباز و کماندار برجسته و متبحر بود که با اشراف مبارزه می کرد و حامی فقرا بود. زندگی جذاب و جنجالی رابین هود بارها الهام بخش کارگردانان سینما شده و گاهی به بخش عاشقانه آن پرداخته اند و گاهی هم به مبارزاتش بیشتر بها داده اند. آخرین فیلمی که زندگی رابین هود را به تصویر کشیده است فیلمی به همین نام و ساخته ریدلی اسکات و با بازی راسل کرو بود.

راسل کرو

رابین راسل کرو البته نامش رابین هود نیست. او رابین لانگ استراید است و کیت بلانشت هم نقش لیدی ماریان را در این فیلم بازی می کند. پیش از ریدلی اسکات، سام ریمی، جان تورتلتاب و برایان سینگر نام هایی بودند که کمپانی یونیورسال برای کارگردانی این فیلم در نظر داشت.قبل از راسل کرو هم کریستین بیل و سام رایلی نامزدهای ایفای نقش رابین هود بودند. گفته می شود که راسل کرو در این فیلم بازی خارق العاده ای از خود به نمایش گذاشته است. این پنجمین همکاری راسل کرو با ریدلی اسکات است.کرو از بچگی عاشق شخصیت رابین هود بوده است. در نتیجه با وجود اینکه در ابتدا از فیلمنامه رضایت چندانی هم نداشت، باز هم برای بازی در این فیلم ابراز آمادگی کرد. او 10 ماه را به خواندن کتاب های رابین هود و تحقیق درباره ریشه های تاریخی این داستان گذراند.

 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید


از آن طرف چون برای فیلم «زنجیره دروغ ها» وزن اضافه کرده بود، کمپانی یونیورسال یکی از مربیان NBA را برای وی فرستاد تا با تمریناتی او را دوباره به وزن طبیعی اش بازگرداند. برای راسل کرو، فیلم «رابین هود» ریدلی اسکات، یک اثر کاملا واقع گرایانه و رئالیستی است.رابین هود جدیدی که راسل کرو نقشش را ایفا می کند، شلوار چرمی خاک گرفته را جایگزین مچ بند و ساق پوش کنفی کرده و خلاصه آن کماندار غیرطبیعی قدیمی را به صورت یک قهرمان امروزی تصویر کرده است و به رابین خودش لهجه ناتینگهامی داده و برایش پیشینه ای ساخته و او را تبدیل به مرد شجاعی کرده که در جنگ های صلیبی شرکت کرده بوده و جسارت های فراوانی از خودش نشان داده است.

راسل کرو حتی نام رابین هود را هم تغییر داده است: «رابین را در واقع رابین هود صدا نمی زنند.» این هم جزو اسراری است که کرو جدیدا فاش کرده: «این فقط یک اسم مستعار است و به همین دلیل هم شما نمی توانید ردی یا نامی از رابین هود در کتاب های تاریخ پیدا کنید.»این رابین هود همه چیزش  مبتنی بر واقعیات است. او برحسب وظایفی که دارد، در موقع مقرر وارد منازعه ریچارد اول، اشراف زاده شریف با برادر حریصش پرنس جان می شود یا در جنگ علیه نیروهای فیلیپ دوم، پادشاه فرانسه، با دشمنان انگلستان می جنگد.اما مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که دقت در واقعیت های تاریخی لزوما ماندگار شدن و دوست داشتنی بودن یک شخصیت را تضمین نمی کند. نزدیک 100 سال از حضور انواع و اقسام رابین هودها روی پرده سینما می گذرد (اولین حضور رابین هود روی پرده برمی گردد به یک فیلم کوتاه صامت محصول سال 1912) نکته اینجاست که برجسته ترین آنها عاری از هرگونه اعتباری بودند. «رابین هود» ریدلی اسکات، 12 ماه می اکران عمومی می شود.
 

ریچارد تاد

 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

ریچارد تاد در نقش افسر سابق ارتش بریتانیا و مردان شرافتمند دور و برش که همه جا حضور داشتند، شاید چالش برانگیزترین رابین هود تاریخ سینما را تصویر کرده است. تاد در فیلم «رابین هود و مردان شرافتمندش (محصول سال 1952)» کاملا با چهره مرسوم این قهرمان محلی متفاوت است. شانه هایش عریان است و لهجه بسیار بدی هم دارد.

 

ارول فلین
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

فیلین با آن لباس سبز تنگ در فیلم «ماجراهای رابین هود (محصول 1983)» پرده را منفجر می کند. یکی آدم لاابالی شیک پوش. فلین چهار سال بعد از بازی در نقش رابین هود شرافتمند به جرم تجاوز دستگیر و محاکمه می شود. رابین هود فلین هود فلین هم تا حدی این لاابالی گری را در خودش دارد.

 

ویسنت کسل
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید


انیمیشن «شرک» (محصول 2001) اصلا به این قصد ساخته شد که با اسطوره ها به چالش برخیزد. آنها رابین را به شکل یک آدم متکبر فرانسوی به تصویر کشیدند و اسمش را هم «موسیو هود» گذاشتند. همین که رابین هود فرانسوی است برای به یادماندنی شدنش کافی نیست؟ و آهنگ مخصوص خودش را هم دارد. وینسنت کسل، صداپیشگی این موسیو هود را برعهده دارد.
 

برایان بدفورد
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید
 

بازیگر دوره دیده سینما که بیشترین شهرت اعتبار را برای صداپیشگی شخصیت رابین در انیمیشن «رابین هود» (محصول سال 1973 کمپانی دیزنی) به دست آورده است. تن صدای شیرین و ملیح وی به سادگی رمانتیک ترین رابین هود تاریخ سینما را در یک انیمیشن پدید آورد. همانطور که تیرها روی آسمان و بالای سرش پرواز می کردند او از لیدی ماریان خواستگاری کرد: «ماریان عزیز، بانوی بزرگ، با من ازدواج می کنید؟»

 

شان کانری

بعد از بازی در آخرین فیلم باندش که دیگر دوره رخوت و کسادی بازار جیمز باند بود، کانری در عجیب ترین برداشت از داستان رابین هودو ماریان بازی کرد. «رابین و ماریان» (محصول 1976) عجیب و غریب ترین فیلم از سری فیلم های رابین هود است.

 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید
 

فیلم، قهرمانان محبوب ما را در سنین میانسالی نشان می دهند و داستان زندگی آنها را بعد از این همه سال دنبال می کند. رابین هود شان کانری ساده ترین و بی ملاحت ترین رابین تاریخ سینما تا به امروز است. با ریش نامنظم و صورت کثیف و شکم گنده، کانری ظاهری پیدا کرده که رابین را در هیات یک ولگرد اسکاتلندی تصویر کرده است.

 

جان کلیس
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

یکی از برجسته ترین راهزنان همه تاریخ سینما، در فیلم «راهزنان زمان» (محصول 1981) کاراکتر رابین هود است که جان کلیس نقش اش را بازی می کند. این رابین هود به طرز جذاب و فوق العاده ای هم خوفناک است و هم بامزه.

 

مایکل پرید

 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

برای بینندگان دائم تلویزیون در دهه 80، پرید نمونه مشخص و مثال زدنی کاراکتر رابین هود بود. «رابین جنگل شروود» با بازی مایکل پرید در نقش قهرمان از سال 1984 تا 1986 پخش شد.

 

فرانک سیناترا
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

«رابین و هفت هود» فیلم محصول 1964 بود که افسانه رابین هود را به روز کرد. رابین هود این فیلم از یک کماندار قدیمی تبدیل به یکی از اعضای گروه موسیقی rat pack (گروه موسیقی که متشکل از فرانک سیناترا و دین مارتین و سه نفر دیگر بود) در دوران تحریم های شیکاگو شد. سیناترا هم در نقش قهرمان باهوش ماجرا در این فیلم بازی می کرد. بازی سیناترا بسیار هوشمندانه و ترسناک بود. او سر دین مارتین فریاد می زد: «لعنتی تو خیابان مرا بند آورده ای!»

 

کری الوس
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید

 

الوس در فیلم «رابین هود: مردی در زنجیر» ظاهر شد که یک کمدی از روی داستان رابین هود و محصول 1993 بود. او با بازی در این فیلم توانست کوین کاستنر را در «رابین هود: پادشاه دزدان» (محصول 1992) پشت سرش بگذارد و یاد او و فلین و رابین هود دیزنی را از خاطره ها پاک کند. این رابین خیلی سرکش تر بود و قلب هالیوود را نشانه گرفت.

 

کوین کاستنر
 

 رابین هودهای تاریخ سینما را بشناسید


درست مثل فلین، کاستنر هم «رابین هود: پادشاه دزدان» را در اوج دوره کارش ساخت. فیلم توانست 400 میلیون دلار فروش کند. لهجه کالیفرنیایی کاستنر، حالت یکنواختی را انتقال می داد. رابین هود کاستنر یک سخنرانی پرشور و الهام برانگیزش را با این جمله شروع کرد: «آنها ما را یاغی می خوانند اما به شما می گویم که ما آزاد هستیم.»شارژ سریع موبایل