سارا قاسمی چهارشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰

در این مطلب بلندترین سازه های ایران را برایتان انتخاب کرده ایم که بالای یکصد متر ارتفاع دارند. این سازه ها در شهرهای مختلف ایران واقع شده اند. از همه بلندتر هم برج میلاد تهران است که نزدیک 4500 متر ارتفاع دارد.

برج میلاد؛ ششمین برج بلند مخابراتی جهان

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

•    مکان     تهران،  ایران

•    آغاز ساخت     ۲۰۰۰

•    تکمیل شدن     ۲۰۰۷

•    افتتاح     ۲۰۰۸

•    ارتفاع     ۴۳۵٫۰ متر (۱٬۴۲۷ فوت)

•    تعداد طبقات     ۱۲

•    مساحت طبقات     ۱۵۴٬۰۰۰ مترمربع (۱٬۶۶۰٬۰۰۰ فوت‌مربع)

•    آسانسور     ۷

برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران ششمین برج بلند مخابراتی جهان و ۱۹اُمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است.

این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد بخشی از یک طرح بزرگ شهری به نام شهستان پهلوی بود که پیش از انقلاب اسلامی ایران در دست احداث بود. اما بیشتر آن پس از انقلاب اجرا نشد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید. برخی بر این باورند که این برج روی سامانه گسل شهرک قدس ساخته شده است.
ساخت

کلنگ ساخت این برج در سال در دی ماه ۱۳۷۶ پس از سه سال مطالعات شناخت و امکان‌سنجی با نام یادمان (مرکز ارتباطات بین‌المللی تهران) بر زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت یکصدمین زادروز روح‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران با نام برج میلاد تغییر یافت.

ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. در ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه توسط محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ۶۰ درصد بعدی در ۳۰ ماه ساخته شد.

از دیدگاه راه‌های دسترسی و حمل و نقل، برج میلاد دارای شرایط بسیار مطلوب و استثنایی است. این مجموعه در میان چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه‌های همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد، همچنین ایستگاه خط ۷ مترو برای آن پیش‌بینی شده‌است.

 

دکل تلویزیونی زیباکنار

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

دکل تلویزیونی زیباکنار رشت یک دکل مخابراتی است که تا پیش از ساخت برج میلاد بلندترین سازه ایران بود و هم اکنون با ارتفاع ۳۶۵ متر دومین سازه بلند ایران است. این سازه در منطقه تفریحی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در حومه شهر رشت، استان گیلان واقع شده است. این آنتن پخش برنامه‌های تلویزیونی ده استان شمالی ایران را پوشش می‌دهد.

 

سد کارون ۴؛ بزرگترین سد بتنی دو قوسی ایران

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

•    رودخانه:     کارون

•    محل:     ۲۵ کیلومتری جنوب لردگان در استان چهار محال و بختیاری

•    نوع سد:     بتنی دوقوسی

•    ارتفاع از پی:     ۲۳۰ متر

•    طول تاج:     ۴۴۰ متر

•    عرض تاج:     ۸ متر

•    تاریخ آغاز ساخت:     فروردین ۱۳۸۱

سد کارون ۴ بر روی رودخانه کارون و در فاصلهٔ ۶۷۰ کیلومتری ریزشگاه رودخانه کارون به خلیج فارس احداث شده‌است. این سد بزرگترین سد بتنی دو قوسی ایران است.

این سد، در استان چهارمحال و بختیاری و ۱۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد قرار دارد و در تیرماه سال ۱۳۹۰ با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری وقت افتتاح شد.

 

برج بین‌المللی تهران

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

•    نوع ساختمان     مسکونی و تجاری

•    محل ساخت     تهران

•    کشور     ایران

•    تاریخ شروع ساخت     ۱۹۹۶

•    تاریخ پایان ساخت     ۲۰۰۵

•    تاریخ افتتاح     ۲۰۰۷

•    ارتفاع     ۱۶۲ متر

•    تعداد طبقه     ۵۴

برج بین‌المللی تهران به ارتفاع ۱۶۲ متر، در ۵۶ طبقه،۳ بال و ۲۲۰٬۰۰۰ مترمربع زیربنا که مشتمل بر ۵۷۲ واحد است دارای ۴۳ آپارتمان سوئیت، ۱۷۲ آپارتمان دوخوابه، ۳۱۳ آپارتمان سه خوابه، ۱۶ آپارتمان چهارخوابه، ۱۱ آپارتمان پنت هاوس تریپلکس و ۱۷ واحد تجاری در همکف می‌باشددر میان بزرگراه‌های حکیم غرب، شیخ بهایی و کردستان شهر تهران واقع شده است.

برج تهران توسط شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان (سهامی عام) ساخته شده است . این شرکت هولدینگی ساختمانی متشکل از شرکت‌های مطرح در حوزه‌های طراحی و معماری و مشاوره و پیمانکاری ساختمان و مهندسی و نظارت و توسعه ساختمان و هتل می‌باشدکه با استفاده از توان تخصصی و حرفه‌ای شرکت‌های برتر داخل و شرکت فرانسوی Setec Batiment این بنا را احداث نموده‌است.

سازه برج متشکل از دیوارهای بتونی مسلح فرعی و اصلی و سقف‌های ان نیز بصورت دال بتونی طراحی و ساخته شده‌است.۳دیوار بتونی اصلی در امتداد ۳بال و با زاویهٔ ۱۲۰ درجه از یکدیگر قرار دارند و دیوارهای فرعی به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که بر دیوارهای اصلی عمود می‌باشند. طراحی و بازنگری سازه اصلی و قطعات الحاقی در برابر زلزله بر اساس استانداردهای معتبر و بر طبق دانش روز انجام گرفته‌است.

پارکینگ‌ها نیز بصورت اسکلت بتونی و دیوار حائل طراح و اجرا شده‌اند. برای ایجاد نمای زیبا و با صلابت با در نظر گرفتن مسایلی همچون فشار باد تابش آفتاب و همچنین سرعت ساخت از عناصر هم شکل و پیش ساخنه استفاده شده‌است. مصالح و مواد مصرفی در داخل واحدها از بهترین نوع ممکن انتخاب شده‌است و در انتخاب آنها فاکتورهایی از قبیل ایمنی و زیبایی و دوام بطور کامل رعایت شده‌است.

سیستم کنترل هوشمند در برج بین‌المللی تهران شامل شبکه کامپیوتری داخلی ساختمان، مدیریت انرژی مصرفی، کنترل دوربین های مدار بسته تحت شبکه، سیستم اطفاء حریق، کنترل سیستم آنتن مرکزی تلویزیون و کنترل ترافیک آسانسور می باشد.

 

مرکز تجارت جهانی تبریز

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

برج سفید

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

برج سفید یکی از شاخصه‌های تهران است. این برج دارای رستوران گردان است که کل شهر تهران را در دید خود دارد. این برج در در خیابان پاسداران در محله دروس واقع است.

علاوه بر رستوران گردان و سالن سمینارها، رستوران‌ها و کافی شاپ‌های متعدد دیگری هم در برج سفید است.

این برج ۲۲ طبقه‌است. پنج طبقه آن پارکینگ، دو طبقه فروشگاه‌های مختلف و بانک و ۹ طبقه شامل ۷۲ واحد اداری است. در طبقه ۱۲ برج سفید تالار تجارت جهانی به صورت فلت واقع شده که دارای ۹۰ غرفه با امکانات کامل و مجهز به ارتباطات سریع بین‌المللی است.

 

برج بانک مرکزی

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

برج بانک مرکزی متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واقع شده در بلوار میرداماد در تهران می‌باشد. ارتفاع این ساختمان حدود80 متر می‌باشد. و در ژوئیه سال 1999 به بهره‌برداری رسیده است.

 

هتل چمران شیراز

 

بلندترین سازه‌های ایران

 

•    مکان     شیراز، ایران

•    ارتفاع     ۱۰۹ متر (۳۵۸ فوت)

•    مساحت طبقات     ۹۹٬۵۰۰ مترمربع (۱٬۰۷۱٬۰۰۰ فوت‌مربع)

•    تعداد اتاق‌ها     ۲۳۰

هتل چمران شیراز، یک هتل پنج ستاره واقع در بلوار چمران شیراز، و نمایی هتل باغ‌های قصردشت می‌باشد. این سازه از نظر ارتفاع ۱۱۰ متر است.این هتل یکی از هتلهای توریستی شهر شیراز و در بهترین نقطهٔ آب و هوایی شهر نزدیک به باغ‌های زیبای قصردشت می‌باشد هم‌چنین دارای باغ و فضای پیاده‌روی برای رفاه حال مسافران است و نیز دارای نمای باغ، کوهستان و شهر زیبای شیراز است همچنین دارای صبحانه با بوفهٔ کامل می‌باشد و دارای مدرن‌ترین مجموعه ورزشی شامل سالن بدن‌سازی با دستگاه‌های پیشرفته و سالن ماساژ است.

مجموعه ورزشی شامل استخر و سونا می‌باشد. این هتل دارای ۲۵۰ اتاق و سوئیت لوکس با کلیه امکانات یک هتل پنج ستاره از جمله اینترنت پرسرعت که توسط آرانی و پیشتیبانی فنی کسری نت می‌باشد.

بخش‌های ارائه خدمات بانکی، خدمات سفر و گشت، سالن‌های زیبایی و ورزشی، استخر، سونا و جکوزی و ماساژ حرفه‌ای، اینترنت پرسرعت، مرکز بازی‌های ایکس‌باکس همراه با سنسور حرکت بدن، انواع سالن‌های پذیرایی چند منظوره، همایش‌ها و سمینارها و نیز آتلیه عکاسی در بخش‌های مختلف هتل چمران تعبیه شده است.شارژ سریع موبایل