سمیه قاسمی شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰

یکی از تفریحات ما خوردن غذاهای لذیذ است، اما گویا تعریف غذای لذیذ با توجه به فرهنگ هر کشور متفاوت است. آیا می توان تارانتولای سرخ شده و عقرب را جزو غذاهای لذیذ حساب کرد؟

 

رتیلِ سرخ شده - کامبوج

به گزارش تلگراف، ترس از عنکبوت یکی از رایج ترین فوبی ها است. اگر کسی از عنکبوت می ترسد، پس بهتر است هیچ گاه به کامبوج نرود! تارانتولا که در واقع نوعی رتیل محسوب می شود، هم بزرگ است و هم چندش آور.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

در بازارهای پنوم پن (پایتخت کشور کامبوج) و در شهر اسکون، عنکبوت سرخ شده برای مصرف مردم محلی و همچنین گردشگران ماجراجو فروخته می شود. اگر از دست فروش ها تارانتولای سرخ شده بخرید، مجبور خواهید بود که با یک تارانتولای زنده بازی کنید و همزمان برادران پشمالویش را بجوید! این غذا فقط به افراد شجاع توصیه می شود و گفته شده که مزه ی آن چیزی شبیه «لیس زدن تار عنکبوت نمناک» است.

 

خوکچه هندی – پرو

زنده ی این حیوان شما را به وجد می آورد، اما وقتی آن را در بشقابتان مشاهده می کنید، اصلا دوست ندارید به آن لب بزنید. مردم پرو از آن جهت که خوکچه هندی منبع غنی پروتئین محسوب می شود، آن را می خورند. ساکنین روستاهای کوه های آند آن را کوی نامیده و پیش از مصرف، آن را کاملا سوخاری می کنند. آن ها سر و دست و پاهای خوکچه هندی را جدا نمی کنند. گوشت خوکچه هندی چندان لذیذ نیست و پوست آن هم حتی کمی جر است. مزه ی خوکچه هندی کمی شبیه خرگوش است.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

پنیر گندیده – ساردنی، ایتالیا

بر روی جعبه این غذا هشدار سلامتی زده شده که خود نشان دهنده ی میزان خطرناک بودن آن است. غذاهایی که کرم حشره به آن ها می زند، مستقیم راهی سطل زباله می شوند، اما رویه تجزیه پنیر گندیده یا «کازو مارزو» توصیه شده است. پنیر «پِکورینو ساردو» را در گوشه ای قرار می دهند تا حشره پنیر در آن تخم گذاری کند. کرم پنیر از پنیر تغذیه می کند و به فرآیند تخمیر کمک می کند. مصرف این پنیر در اروپا منع قانونی دارد.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

کوسه مخمر – ایسلند

در ایسلند به این غذا «هاکارل» گفته می شود و محبوبیت بالایی هم دارد. زمان تهیه این غذا سه ماه طول می کشد، زیرا باید گوشت کوسه را پیش از مصرف به مدت سه ماه در جای خاصی قرار دهند. سپس گوشت را به تکه های کوچکتر تقسیم کرده و اجازه می دهند که چند ماه دیگر نیز باقی بماند. این غذای بوی خیلی بدی دارد، اما مزه آن چندان بد نیست.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

قهوه ی تهیه شده از فضله ی گربه ی زباد – آسیا

دانه های قهوه به خورد گربه ی زباد داده شده و پس از گذر از سیستم گوارشی و دفع آن، تفت داده می شود. کشاورزان به این جانوران راسو مانند اجازه می دهند تا محصولاتشان را بخورند. آن ها سپس فضله ی این جانوران را جمع کرده و می فروشند. گفتنی است این نوع قهوه را در مغازه های لندن هم می توان پیدا کرد.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

فوگو – ژاپن

این غذا نسبت به غذاهای دیگر کمتر چندش آور است. اگر در تهیه ی فوگو یا همان بادکنک ماهی دقت نکنیم، این غذا می تواند مرگ آور باشد. دلیلش نیز وجود سم تترو دوتوکسینِ موجود در کبد، تخمدان و پوست این ماهی است. سم فوگو هیچ پادزهر شناخته شده ای نیز ندارد.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

بالوت – فیلیپین

فرض کنید می خواهید تخم مرغ یا تخم اردک را طبق معمول همیشه بخورید، اما متوجه می شوید که در آن تخم، رویان شکل گرفته است. فیلیپینی ها این غذا را «بالوت» می نامند و آن را دوست دارند! بالوت در واقع غذایی رایج در فیلیپین محسوب می شود و به رویان شکل گرفته ی تخم مرغ و اردک اطلاق می شود. آن ها بالوت را آب پز کرده و با پوست می خورند.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

هشت پای زنده – ژاپن و کره

برای اکثر مردم، خوردن اختاپوس زنده کاری بسیار دشوار است. برخی از افراد حتی این کار را ظالمانه می دانند و می گویند که هشت پا خودش را به دور چوب غذاخوری می چرخاند تا مانع از بلعیده شدنش شود. یکی از کسانی که این غذا را امتحان کرده می گوید که انگار «یک مهمانی در دهانتان گرفته اید!» البته اگر آلت مکنده ی هشت پا به اندام داخلی بچسبند، می تواند خطرناک باشد.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

کژدم – چین، ویتنام

کژدم نیز مانند رتیل به صورت سرخ شده خورده می شود. البته در بعضی جاها، روکشی شکلاتی بر روی آن می کشند و یا آن را در سوپ می اندازند. گفته می شود که این غذا خواص درمانی فوق العاده ای دارد و گردشگران نیز از آن استقبال می کنند.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

میوه خارگیل – جنوب شرق آسیا

بوی خارگیل یا دوریان آن قدر زننده است که مصرف آن در تاکسی ها و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی ممنوع شده است. آنتونی برجس، رمان نویس، خوردن میوه خارگیل را این گونه توصیف می کند: «مثل این است که در مستراح تمشک می خورید!»

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

موش – ویتنام، تایلند، لائوس

موش ها در مناطق روستاییِ ویتنام به محصولات کشاورزی حمله می کنند. کشاورزان نیز آن ها را گرفته و در برگ های درخت موز می پیچانند و سپس آن ها را به عنوان شام می ‎فروشند. در تایلند، موش را به یک تکه چوب کشیده و آن را روی آتش می گیرند. خفاش هم غذای محبوبی در آنجا است.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

ادرار گاو – هند

برخی از مردم هند بر این باورند که ادرار گاو خواص درمانی دارد. از این رو، ادرار گاو مانند شیر و ماست در برخی نقاط هند فروخته می شود. یک مرکز پژوهشی در شهر هاریدوار هند به تازگی اعلام کرده که قصد دارد نوشابه ای از ادرار گاو تولید کند که با پپسی و کوکاکولا رقابت خواهد کرد.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

آلت تناسلی گاو – چین

این غذا نوعی برانگیزنده جنسى ِ سنتی به حساب می آید و در نقاط مختلف خاور دور مصرف می شود. حتی در سال 2008 و در جریان المپیک چین، مشخص شد که برخی از ورزشکاران سوپ آلت تناسلی گاو را در منوی هفتگی شان سفارش داده اند. مشخص نیست که آیا این غذا با طلاهایی که گرفته اند، ارتباط دارند یا خیر!

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

پای باله ی فوک – کانادا

کلوچه یا پای باله ی فوک معمولا در عید پاک خورده شده و از سنت های قدیمی مردم ایالت نیوفاوندلند به شمار می رود.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!

 

سر گوسفند – نروژ

نروژی ها در شب کریسمس سرِ بره را حدود سه ساعت جوشانده و سپس آن را مصرف می کنند. این غذا در نروژ «اسمالاهووه» نامیده می شود. بر اساس آداب و رسوم غذا خوردن نروژی ها، در ابتدا باید گوش و چشم های آن خورده شود. البته مشابه این غذا در ایران نیز یافت می شود. «کله پاچه» یکی از غذاهای محبوب در ایران به شمار می آید.

 

 چندش آورترین غذاهای دنیا!شارژ سریع موبایل